سبد خرید
جمع کل:
0
تومان
ادامه فرآیند خرید
لطفا رنگ و سایز را انتخاب کنید.
باشه

آموزش پخت اکبر جوجه – رازهای درست کردن اکبرجوجه خوشمزه

این غذای محبوب اولین بار توسط علی اکبر کلبادی نژاد، در شهر گلوگاه در استان مازندران اختراع شد و به سرعت در سراسر ایران محبوبیت باورنکردنی پیدا کرد. این نوشته مجله حراجونه را دنبال کنین تا به راز پخت این غذای فوق العاده دست پیدا کنید.

فهرست مطالب

 1. دستور پخت اکبر جوجه
 2. برای پخت اکبرجوجه به چه مواد اولیه ای نیاز داریم؟
 3. آموزش درست کردن اکبر جوجه
 4. رازهای پخت اکبرجوجه خوشمزه

 

دستور پخت اکبر جوجه

همانطور که گفته شد این رستوران نام خود را از صاحب و مخترع این طرز تهیه مرغ گرفته است. بیش از ۷۰ سال پیش مردی به نام علی اکبر کلبادی در منطقه‌ای در استان مازندران در شمال ایران، با همسرش قهوه‌خانه‌ای سنتی افتتاح کرد (قهوه‌خانه‌های ایرانی قدیمی صبحانه، چای و حباب می‌دهند).

در ابتدا فقط برای مردم محلی یا مسافران صبحانه سرو می کردند. و به مرور زمان ناهار را نیز به منوی خود اضافه می کنند. معروف ترین غذای سرو شده در این قهوه خانه چلو جوجه بود. برنج با مرغ تهیه شده با سس انار و کره که طرفداران زیادی داشت. بعدها این غذا به اکبر جوجه معروف شد.

امروزه شعبه های اصلی اکبر جوجه در استان هایی مانند تهران، اراک، بابلسر، گرگان، آمل و بسیاری دیگر می باشد.

برای تهیه این غذای لذیذ شمال ایران برای 3 تا 4 نفر به 2 ساعت (به غیر از 12 ساعتی که برای مرینیت کردن مرغ نیاز دارید) و موادی که در ادامه خواهید دید نیاز دارید.

 

برای پخت اکبرجوجه به چه مواد اولیه ای نیاز داریم؟

 • 1 کیلوگرم مرغ کوچک
 • ¼ فنجان زعفران دم کرده
 • 100 گرم کره
 • 1 عدد پیاز
 • سیر 4 دانه
 • ½ فنجان آب لیموترش
 • رب انار ½ فنجان
 • به میزان لازم نمک، فلفل سیاه
 • به میزان لازم روغن

 

آموزش پخت اکبر جوجه – - برای پخت اکبرجوجه به چه مواد اولیه ای نیاز داریم؟

 

آموزش درست کردن اکبر جوجه

ابتدا مرغ را شسته و از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و در ظرف بزرگی قرار می دهیم. توجه داشته باشید که برای تهیه مرغ اکبر به هیچ وجه نباید پوست مرغ را جدا کنیم.

پیاز را حلقه حلقه خرد کنید و به ظرف حاوی مرغ اضافه کنید. سپس سیر را خرد کرده و به کاسه اضافه می کنیم. سپس آبلیمو را با زعفران دم کرده و مقداری نمک و فلفل سیاه به کاسه اضافه کنید و مواد را خوب مخلوط کنید.

مواد طعم دهنده را با دست روی تمام قسمت های گوشت مرغ ماساژ دهید تا طعم خوبی پیدا کند. پس از آن روی کاسه را بپوشانید و به مدت 12 ساعت در یخچال قرار دهید تا مرغ مزه دار شود.

توصیه می کنیم هر وقت خواستید اکبر جوجه درست کنید گوشت مرغ را با مواد طعم دهنده از شب قبل در یخچال بگذارید. طعم دار کردن مرغ یکی از مهم ترین دلایلی است که اکبر جوجه شما را خوشمزه تر می کند.

پس از طعم دار شدن مرغ، آن را از یخچال خارج کنید. سپس یک قابلمه مناسب را روی حرارت قرار دهید و روغن مایع را به آن اضافه کنید. دمای زیر قابلمه باید متوسط ​​باشد تا علاوه بر نسوختن روغن، گوشت مرغ هم پخته شود.

تکه های مرغ را در روغن داغ بریزید و پس از طلایی شدن دو طرف مرغ و پخته شدن مرغ، آن را از قابلمه خارج کنید. در مرحله بعد باید مرغ را حدود 5 دقیقه در کره تفت دهیم تا خوشمزه تر شود.

البته می توانیم برای کاهش زمان به تابه حاوی روغن کره اضافه کنیم تا مرغ ها در مخلوط کره و روغن سرخ شوند. پس از سرخ شدن مرغ در کره، مقداری نمک و فلفل سیاه به آن اضافه کنید.

در این مرحله پس از سرخ شدن کامل جوجه ها و طلایی شدن آنها را در توری فلزی قرار می دهیم تا روغن اضافی آن گرفته شود. در پایان اکبر جوجه را در ظرف سرو می چینیم و با برنج ایرانی و رب انار ترش سرو می کنیم.

 

رازهای پخت اکبرجوجه خوشمزه

 • وقتی می‌خواهید مرغ را سرخ کنید، یادتان باشد که تمام تکه‌های پیاز را از آن جدا کنید، زیرا می‌سوزند و طعم ناخوشایندی به غذای شما می‌دهند.
 • سیر یکی از مواد اصلی برای طعم دادن به گوشت مرغ است. بنابراین، آن را از دستور حذف نکنید. نگران بوی آن نباشید؛ بعد از سرخ شدن در روغن و سرخ کردن در کره ذوب شده اثری از بوی سیر پیدا نمی شود. می توانید از پودر سیر نیز استفاده کنید.
 • در دستور اصلی این غذای محبوب، فقط باید مرغ را از وسط نصف کنید. پس مرغ را به قطعات کوچکتر برش ندهید و دستورات سنتی را دنبال کنید.
 • در برخی از دستور العمل ها، پیاز وجود ندارد. در واقع آنچه که اکبر جوجه را با یکی دیگر از غذاهای معروف ایرانی به نام «جوجه کباب» متمایز می کند، (به غیر از مراحل آماده سازی و پخت) زعفران و پیاز است.