سبد خرید
جمع کل:
0
تومان
ادامه فرآیند خرید
لطفا رنگ و سایز را انتخاب کنید.
باشه

5 باور نادرست درباره بهترین زمان برای خوردن میوه

اطلاعات غلط زیادی در مورد تغذیه در اینترنت پخش می شود. یکی از موضوعات رایج، بهترین زمان برای خوردن میوه است. ادعاهایی در مورد زمان و نحوه مصرف میوه و همچنین افرادی که باید به طور کامل از آن اجتناب کنند وجود دارد. در اینجا 5 ادعای برتر درباره بهترین زمان خوردن میوه به همراه حقایق را در مجله حراجونه گرد آوری کرده ایم.

فهرست مطالب

 1. باورهای نادرست بهترین زمان خوردن میوه
  1. ادعای نادرست 1: همیشه میوه را با معده خالی بخورید
  2. ادعای نادرست 2: خوردن میوه قبل یا بعد از غذا ارزش غذایی آن را کاهش می دهد
  3. ادعای نادرست 3: اگر دیابت دارید، باید 1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از غذا میوه بخورید
  4. ادعای نادرست 4: بهترین زمان از روز برای خوردن میوه صبح است
  5. ادعای نادرست 5: نباید بعد از ساعت 2 بعد از ظهر میوه بخورید.
 2. پس آیا بهترین زمان برای خوردن میوه وجود دارد؟
 3. آیا میوه به کاهش وزن کمک می‌کند؟
 4. نحوه خوردن میوه برای افراد دیابتی نوع 2
 5. خوردن میوه برای افراد دارای دیابت بارداری
 6. نتیجه کلی

باورهای نادرست بهترین زمان خوردن میوه

ادعای نادرست 1: همیشه میوه را با معده خالی بخورید

این یکی از رایج ترین ادعا ها در مورد زمان خوردن میوه است.این ادعا می گوید که خوردن میوه همراه با وعده های غذایی هضم غذا را کند می کند و باعث می شود غذا در معده شما بنشیند و تخمیر یا پوسیده شود.

همچنین ادعا می کند که خوردن میوه همراه با وعده های غذایی باعث ایجاد گاز، ناراحتی و طیف وسیعی از علائم نامرتبط دیگر می شود. در حالی که فیبر موجود در میوه می تواند آزاد شدن غذا از معده شما را کند کند، بقیه این ادعاها نادرست هستند.

میوه می تواند باعث کند شدن عمل تخلیه معده شود، اما باعث نمی شود که غذا به طور نامحدود در معده شما بنشیند. یک مطالعه نشان داد شرکت‌کنندگانی که پکتین ژل‌شده، نوعی فیبر موجود در میوه‌ها، مصرف می‌کردند، سرعت تخلیه معده آهسته‌تری در حدود 82 دقیقه داشتند، در مقایسه با حدود 70 دقیقه در افرادی که پکتین نمی‌خوردند. در حالی که این تغییر در سرعت قابل توجه است، به هیچ وجه هضم غذا را آنقدر کند نمی کند که باعث فاسد شدن غذا در معده شود.

علاوه بر این، کند کردن تخلیه معده به طور کلی چیز خوبی است. ممکن است به شما کمک کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. با این حال، حتی اگر میوه باعث شود غذا برای مدت قابل توجهی بیشتر از حد معمول در معده شما بماند، معده شما به طور خاص برای جلوگیری از رشد باکتری ها طراحی شده است، که باعث تخمیر و پوسیدگی می شود.

وقتی غذا به معده می رسد، با اسید معده مخلوط می شود که pH بسیار پایینی در حدود یک یا دو دارد. محتویات معده شما آنقدر اسیدی می شود که اکثر میکروارگانیسم ها نمی توانند رشد کنند. این بخش از هضم تا حدودی برای کمک به کشتن باکتری‌های موجود در غذا و جلوگیری از رشد میکروبی انجام می‌شود.

در مورد بقیه این ادعاها، گفتن اینکه خوردن میوه همراه با غذا باعث نفخ، اسهال و ناراحتی می شود به همان اندازه گمراه کننده است. هیچ مدرکی این ایده را تایید نمی کند که خوردن میوه با معده خالی بر طول عمر، خستگی یا سیاهی زیر چشم تأثیر می گذارد.

به طور خلاصه خوردن میوه همراه با غذا می تواند تخلیه معده شما را کند کند، اما فقط به مقدار کم. این در واقع چیز خوبی است، زیرا ممکن است به شما کمک کند احساس سیری بیشتری داشته باشید.

 

ادعای نادرست 2: خوردن میوه قبل یا بعد از غذا ارزش غذایی آن را کاهش می دهد

به نظر می رسد این ادعای غلط بسط ادعای شماره 1 باشد. این افسانه ادعا می کند که باید میوه را با معده خالی بخورید تا از تمام فواید تغذیه ای آن بهره مند شوید.

طبق این ادعا، اگر درست قبل یا بعد از غذا میوه بخورید، مواد مغذی به نحوی از بین می رود. با این حال، این درست نیست. بدن انسان برای استخراج مواد مغذی از غذا تا حد امکان کارآمد است.

هنگامی که شما یک وعده غذایی می خورید، معده شما به عنوان یک مخزن عمل می کند و تنها مقادیر کمی را در یک زمان آزاد می کند تا روده های شما به راحتی آن را هضم کنند. همچنین، روده کوچک طوری طراحی شده است که تا حد امکان مواد مغذی را جذب کند.

روده کوچک به اندازه ای است که دریافت مواد مغذی از میوه ها (و بقیه وعده های غذایی) برای دستگاه گوارش شما را به راحتی جذب کند، صرف نظر از اینکه میوه را با معده خالی می خورید یا با غذا.

به طور خلاصه سیستم گوارشی شما آمادگی بیشتری برای هضم و جذب مواد مغذی میوه دارد، چه با معده خالی یا همراه با غذا خورده شود.

 

5 باور نادرست درباره بهترین زمان برای خوردن میوه - ادعای نادرست 2: خوردن میوه قبل یا بعد از غذا ارزش غذایی آن را کاهش می دهد

 

ادعای نادرست 3: اگر دیابت دارید، باید 1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از غذا میوه بخورید

ایده این است که افراد مبتلا به دیابت اغلب مشکلات گوارشی دارند و خوردن میوه جدا از وعده های غذایی به نوعی هضم را بهبود می بخشد. با این حال، هیچ مدرک علمی نشان نمی دهد که خوردن میوه به تنهایی هضم را بهبود می بخشد. تنها تفاوتی که ممکن است ایجاد کند این است که کربوهیدرات ها و قند موجود در میوه ها ممکن است سریعتر وارد جریان خون شوند، این دقیقا همان چیزی است که افراد مبتلا به دیابت از آن اجتناب می کنند.

به جای خوردن میوه به طور جداگانه، سعی کنید آن را با یک وعده غذایی یا میان وعده همراه کنید. خوردن میوه در کنار یک غذای سرشار از پروتئین، فیبر یا چربی می‌تواند باعث شود معده غذا را به آرامی وارد روده کوچک کند. مزیت این کار برای افراد مبتلا به دیابت این است که مقدار کمتری قند در یک زمان جذب می شود، که ممکن است منجر به افزایش کمتری در سطح قند خون به طور کلی شود.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که فقط 7.5 گرم فیبر محلول – که در میوه ها یافت می شود – می تواند افزایش قند خون را بعد از غذا تا 25٪ کاهش دهد. نوع میوه ای که می خورید نیز مهم است. برای افراد مبتلا به دیابت، به دنبال میوه هایی با شاخص گلیسمی پایین باشید که قند خون شما را کندتر افزایش می دهند. اینها شامل بیشتر میوه ها به جز خربزه، آناناس و میوه های خشک می شود (9).

با این حال، برخی از افراد مبتلا به دیابت واقعاً دچار مشکلات گوارشی می شوند. شایع ترین مشکل گاستروپارزی نامیده می شود. زمانی اتفاق می افتد که معده کندتر از حد معمول تخلیه می شود یا اصلاً تخلیه نمی شود. اگرچه برخی از تغییرات رژیم غذایی می تواند به گاستروپازیس کمک کند، خوردن میوه با معده خالی یکی از آنها نیست.

به طور خلاصه خوردن میوه با معده خالی ممکن است به سرعت قند خون شما را افزایش دهد. ترکیب میوه با یک وعده غذایی یا میان وعده ممکن است به جلوگیری از این امر کمک کند، که می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

 

ادعای نادرست 4: بهترین زمان از روز برای خوردن میوه صبح است

هیچ منطقی پشت این ایده وجود ندارد، و همچنین هیچ مدرکی برای حمایت از آن وجود ندارد. برخی منابع آنلاین ادعا می‌کنند که خوردن مواد غذایی سرشار از قند، مانند میوه، سطح قند خون شما را بالا می‌برد و دستگاه گوارش شما را «بیدار می‌کند».

در واقع، هر غذای حاوی کربوهیدرات به طور موقت قند خون شما را در حالی که گلوکز جذب می شود، بدون توجه به زمان روز افزایش می دهد.

با این حال، به غیر از تامین انرژی و سایر مواد مغذی بدن، این کار هیچ مزیت خاصی ندارد. نیازی به “بیدار کردن” دستگاه گوارش خود نیست، زیرا همیشه آماده است تا لحظه ای که غذا به زبان شما برخورد می کند، وارد عمل شود و مهم نیست چه ساعتی است.

در حالی که خوردن یک وعده غذایی سرشار از کربوهیدرات ممکن است به طور موقت باعث شود بدن شما از کربوهیدرات ها به عنوان سوخت استفاده کند، اما نرخ کلی متابولیسم شما را تغییر نمی دهد. حقیقت این است که میوه در هر زمانی از روز سالم است.

به طور خلاصه هیچ دلیل یا منطقی پشت این ایده وجود ندارد که میوه را باید در صبح خورد. خوردن میوه در هر ساعتی مفید است.

 

5 باور نادرست درباره بهترین زمان برای خوردن میوه - ادعای نادرست 4: بهترین زمان از روز برای خوردن میوه صبح است

 

ادعای نادرست 5: نباید بعد از ساعت 2 بعد از ظهر میوه بخورید.

ادعای شماره 5 مشابه باور شماره 4 است و ادعا می کند که باید بعد از ساعت 2 بعد از ظهر از مصرف میوه خودداری کنید. به نظر می رسد که این قانون به عنوان بخشی از “رژیم غذایی 17 روزه” سرچشمه گرفته است.

ایده این است که خوردن میوه (یا هر کربوهیدرات) بعد از ساعت 2 بعد از ظهر. قند خون شما را افزایش می دهد، که بدن شما زمانی برای تثبیت آن قبل از خواب ندارد و منجر به افزایش وزن می شود. با این حال، دلیلی وجود ندارد که باور کنیم میوه باعث افزایش قند خون در بعد از ظهر می شود.

هر ماده غذایی حاوی کربوهیدرات با جذب گلوکز، قند خون شما را افزایش می دهد. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قند خون شما بعد از ساعت 2 بعد از ظهر بیشتر افزایش می یابد. بیش از هر زمان دیگری از روز و در حالی که تحمل کربوهیدرات شما ممکن است در طول روز در نوسان باشد، این تغییرات جزئی هستند و میزان متابولیسم کلی شما را تغییر نمی دهند.

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر اینکه خوردن میوه در بعد از ظهر باعث افزایش وزن می شود وجود ندارد. وقتی به خواب می روید بدن شما به سادگی از سوزاندن کالری به ذخیره آن به عنوان چربی تغییر نمی کند. سرعت متابولیسم شما با به خواب رفتن کاهش می یابد، اما شما همچنان کالری زیادی می سوزانید تا بدن خود را در حال حرکت نگه دارید.

عوامل زیادی تعیین می‌کنند که کالری برای انرژی سوزانده می‌شود یا به‌عنوان چربی ذخیره می‌شود، اما پرهیز از میوه‌ها پس از یک زمان خاص از روز یکی از آنها نیست. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه اجتناب از میوه در بعدازظهر منجر به افزایش وزن می شود وجود ندارد.

در واقع، اگر به دنبال کاهش یا حفظ وزن خود هستید، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در طول روز میوه و سبزیجات زیادی می‌خورند، وزن کمتری دارند و احتمال افزایش وزن کمتری دارند.

به عنوان مثال، یک بررسی از 17 مطالعه نشان داد که افرادی که بیشترین مصرف میوه را داشتند تا 17٪ در خطر چاقی کاهش یافتند. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات یک راه عالی برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز است. علاوه بر این، اگر بعد از ظهر و قبل از خواب از مصرف میوه پرهیز می کنید، یک گزینه سالم و کامل را برای میان وعده یا دسر حذف می کنید.

به طور خلاصه حذف میوه بعد از ساعت 2 بعد از ظهر هیچ فایده ای ندارد و بر وزن شما تأثیر نمی گذارد. خوردن میوه در هر زمانی از روز ایده خوبی است.

 

پس آیا بهترین زمان برای خوردن میوه وجود دارد؟

هر زمانی از روز زمان خوبی برای خوردن میوه است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه باید از مصرف میوه در بعدازظهر یا حوالی غذا اجتناب کنید وجود ندارد. میوه ها مواد غذایی سالم و مغذی هستند که می توانند در طول روز مصرف شوند. با این حال، چند مورد وجود دارد که زمان مصرف میوه شما ممکن است تفاوتی ایجاد کند.

 

آیا میوه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

با توجه به فیبر موجود در میوه، خوردن آن ممکن است به شما کمک کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. این می تواند باعث شود شما کالری کمتری بخورید و ممکن است منجر به کاهش وزن شود. خوردن میوه همراه یا درست قبل از غذا ممکن است این اثر را افزایش دهد. این می تواند باعث شود که شما کمتر از سایر مواد غذایی با کالری بالاتر در بشقاب خود بخورید.

 

نحوه خوردن میوه برای افراد دیابتی نوع 2

خوردن میوه با مواد غذایی دیگر می تواند برای افراد دیابتی تفاوت ایجاد کند. جفت کردن میوه با غذای دیگر یا وعده غذایی سرشار از پروتئین، چربی یا فیبر ممکن است باعث شود قند میوه کندتر وارد روده کوچک شود (منبع مورد اعتماد). این می تواند منجر به افزایش کمتری در قند خون در مقایسه با خوردن میوه به تنهایی شود.

 

5 باور نادرست درباره بهترین زمان برای خوردن میوه - نحوه خوردن میوه برای افراد دیابتی نوع 2

 

خوردن میوه برای افراد دارای دیابت بارداری

دیابت بارداری زمانی است که فرد در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شود. برای این افراد، تغییر هورمون ها در دوران بارداری باعث عدم تحمل کربوهیدرات می شود. مانند افراد مبتلا به دیابت نوع 2، خوردن میوه همراه با وعده غذایی احتمالا انتخاب خوبی است.

با این حال، اگر در مدیریت قند خون خود مشکل دارید، ممکن است از خوردن مقادیر زیاد میوه و سایر کربوهیدرات ها در صبح خودداری کنید. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت بارداری ممکن است بعد از صبحانه در مقایسه با اواخر روز، افزایش قند خون بیشتری را تجربه کنند. با این حال، مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

 

نتیجه کلی

میوه ها سرشار از مواد مغذی هستند و بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. افسانه‌هایی که ادعا می‌کنند بهترین یا بدترین زمان برای خوردن میوه وجود دارد، بی‌اساس و نادرست هستند و تنها باعث ایجاد سردرگمی و اطلاعات نادرست می‌شوند. صرف نظر از زمان روز، خوردن میوه یک راه خوشمزه و سالم برای دریافت مقدار زیادی مواد مغذی برای بدن است.

 

منبع: healthline