سبد خرید
جمع کل:
0
تومان
ادامه فرآیند خرید
لطفا رنگ و سایز را انتخاب کنید.
باشه

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر

راه های مختلفی برای خلاص شدن از شر شوره سر وجود دارد، از شامپوهای دارویی و ضدشوره گرفته تا داروهای جایگزین مانند روغن درخت چای و جوش شیرین.

فهرست مطالب

 1. آلوئه ورا
 2. روغن نارگیل
 3. سرکه سیب
 4. روغن درخت چای
 5. کاهش سطح استرس
 6. اسیدهای چرب امگا 3
 7. آسپرین
 8. جوش شیرین
 9. تصحیح رژیم غذایی
 10. اگر روش های خانگی موثر نبود چه کنیم؟
 11. نتیجه کلی

شوره سر، که با خارش و پوسته های سفید پوست روی پوست سر شما مشخص می شود، می تواند برای مقابله با آن ناراحت کننده و خجالت آور باشد. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند لکه های چرب روی پوست سر و سوزن سوزن شدن پوست ایجاد کند.

با این حال، درمان آن آسان و نسبتاً رایج است. شوره سر ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله پوست خشک، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو، و رشد نوع خاصی از قارچ که روی پوست سر شما زندگی می کند.

اگرچه بسیاری از محصولات زیادی برای درمان شوره سر طراحی شده اند، درمان های طبیعی اغلب به همان اندازه موثر هستند. در پست مجله حراجونه اینجا 10 درمان خانگی ساده برای خلاص شدن از شر شوره سر به طور طبیعی آورده شده است.

 

آلوئه ورا

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که اغلب به پمادهای پوستی، لوازم آرایشی و لوسیون ها اضافه می شود. هنگامی که روی پوست استفاده می شود، ممکن است به درمان بیماری های پوستی مانند سوختگی، پسوریازیس و تبخال کمک کند.

بر اساس یک بررسی، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا نیز ممکن است از شوره سر محافظت کند. به طور مشابه، چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است در برابر چندین گونه قارچ موثر باشد و ممکن است به کنترل برخی عفونت های قارچی کمک کند.

مطالعات همچنین نشان داده است که آلوئه ورا می تواند التهاب را کاهش دهد، که ممکن است علائم را تسکین دهد. با وجود این نتایج امیدوارکننده، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

به طور کلی آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که ممکن است التهاب را کاهش داده و علائم شوره سر را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

روغن نارگیل

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - روغن نارگیل

روغن نارگیل که به دلیل فواید سلامتی متعددش مشهور است، به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر نیز استفاده می شود. ممکن است با بهبود آبرسانی پوست و جلوگیری از خشکی، که می تواند شوره سر را بدتر کند، عمل کند.

طبق برخی تحقیقات، روغن نارگیل ممکن است به اندازه روغن معدنی در بهبود آبرسانی پوست به عنوان مرطوب کننده موثر باشد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که روغن نارگیل به درمان اگزما، یک بیماری پوستی که ممکن است به شوره سر کمک کند، کمک می کند.

یک مطالعه قدیمی 8 هفته ای نشان داد که استفاده از روغن نارگیل روی پوست علائم درماتیت آتوپیک – نوعی اگزما که با خارش و التهاب مشخص می شود – را تا 68 درصد کاهش می دهد.

در یک مطالعه 12 هفته ای روی 140 زن، استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر منجر به بهبود قابل توجهی در میکروبیوم پوست سر و نشانگرهای خاصی از شوره سر شد. روغن نارگیل و ترکیبات آن همچنین در برخی از مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که دارای خواص ضد میکروبی هستند، اگرچه محققان هنوز اثرات آن را بر روی سویه خاصی از قارچ که باعث شوره سر می‌شود بررسی نکرده‌اند.

در کل روغن نارگیل ممکن است رطوبت پوست را بهبود بخشد و خشکی را کاهش دهد و در نتیجه با علائم اگزما و شوره سر مقابله کند.

 

سرکه سیب

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - سرکه سیب

سرکه سیب با انواع فواید سلامتی مرتبط است و اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر استفاده می شود. به این دلیل که اعتقاد بر این است که اسیدیته سرکه به تحریک ریزش سلول های مرده پوست روی پوست سر کمک می کند. همچنین گفته می شود که سرکه سیب PH پوست شما را متعادل می کند تا رشد قارچ ها را کاهش دهد و در نتیجه با شوره سر مبارزه کند.

با این حال، هیچ مطالعه ای این ادعاها را تایید نمی کند. بسیاری از فواید احتمالی سرکه سیب برای شوره سر بر اساس شواهد حکایتی است. در واقع، یک مطالعه کوچک روی 22 نفر نشان داد که استفاده از سرکه سیب رقیق شده روی پوست به صورت موضعی اگزما یا یکپارچگی سد پوستی را بهبود نمی بخشد – و حتی تحریک پوست را بدتر می کند.

با این حال، مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که سرکه سیب و ترکیبات آن ممکن است از رشد انواع خاصی از قارچ ها جلوگیری کند. اگر می خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با روغن های ضروری ترکیب کنید و مستقیماً روی موهای خود اسپری کنید.

به طور خلاصه در حالی که هیچ تحقیقی این ادعاها را تایید نمی کند، سرکه سیب به طور حکایتی گفته می شود که سلول های مرده پوست را از بین می برد و pH پوست سر را متعادل می کند تا شوره سر را کاهش دهد.

 

روغن درخت چای

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - روغن درخت چای

از لحاظ تاریخی، روغن درخت چای برای درمان بیماری هایی مانند آکنه و پسوریازیس استفاده می شده است. همچنین ثابت شده است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قوی است که ممکن است به کاهش علائم شوره سر کمک کند.

در واقع، طبق یک بررسی قدیمی‌تر، روغن درخت چای در مبارزه با سویه خاصی از قارچ که می‌تواند باعث درماتیت سبورئیک و شوره سر شود، مؤثر است. مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از بافت جفت آغشته به روغن درخت چای بر روی پوست موثرتر از یک درمان ضد قارچی تجویزی در بهبود ضایعات ناشی از این قارچ است.

علاوه بر این، در یک مطالعه قدیمی‌تر، ۱۲۶ فرد مبتلا به شوره سر روزانه از شامپوی حاوی ۵ درصد روغن درخت چای یا دارونما استفاده کردند. پس از 4 هفته، روغن درخت چای در مقایسه با دارونما، شدت علائم را تا 41 درصد کاهش داد و چربی و خارش را بهبود بخشید. با این حال، تحقیقات با کیفیت بالا بیشتری مورد نیاز است.

علاوه بر این، روغن درخت چای ممکن است در افرادی که پوست حساسی دارند باعث تحریک شود. بنابراین، بهتر است آن را با اضافه کردن چند قطره به روغن حامل مانند روغن نارگیل قبل از استفاده مستقیم روی پوست رقیق کنید.

در کل روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که ممکن است به کاهش شدت و علائم شوره سر کمک کند.

 

کاهش سطح استرس

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - کاهش سطح استرس

به عقیده کارشناسان استرس بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی و تندرستی تأثیر می‌گذارد و بر همه چیز از شرایط مزمن گرفته تا سلامت روان تأثیر می‌گذارد.

در حالی که استرس به خودی خود باعث شوره سر نمی شود، اما ممکن است علائمی مانند خشکی و خارش را بدتر کند. سطوح استرس بالا در درازمدت ممکن است فعالیت سیستم ایمنی شما را تغییر داده یا سرکوب کند، که ممکن است توانایی بدن شما را برای مبارزه با برخی از عفونت های قارچی و بیماری های پوستی که به شوره سر کمک می کنند را مختل کند.

در واقع، در مطالعه‌ای بر روی 166 نفر مبتلا به درماتیت سبورئیک – یکی از شایع‌ترین علل شوره سر – تقریباً 28٪ گزارش کردند که استرس یک محرک برای علائم درماتیت است. برای کنترل سطح استرس، می توانید تکنیک های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.

نتیجه اینکه استرس ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و توانایی بدن شما را برای مبارزه با عفونت هایی که باعث شوره سر می شوند کاهش دهد. علاوه بر این، استرس اغلب قبل از دوره‌های درماتیت سبورئیک، یکی از شایع‌ترین علل شوره سر است.

 

اسیدهای چرب امگا 3

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در بدن شما دارند. آنها نه تنها غشاهای سلولی را می سازند که سلول های شما را احاطه کرده اند، بلکه برای عملکرد قلب، سیستم ایمنی و ریه های شما نیز بسیار مهم هستند.

به علاوه، امگا 3 برای سلامت پوست حیاتی است. آنها به مدیریت تولید روغن و هیدراتاسیون، بهبود زخم و جلوگیری از پیری زودرس کمک می کنند.

کمبود اسیدهای چرب امگا 3 می تواند باعث مجموعه ای از علائم از جمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر شود. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است التهاب را کاهش دهند، که به نوبه خود ممکن است تحریک و علائم شوره سر را تسکین دهد.

ماهی های چرب مانند سالمون، قزل آلا منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. همچنین می توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید یا مصرف سایر غذاهای غنی از امگا 3 مانند دانه کتان، دانه چیا و گردو را افزایش دهید.

به طور کلی اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت پوست مهم هستند و ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. کمبود آن می تواند باعث خشکی پوست، خشکی مو و شوره سر شود.

 

آسپرین

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - آسپرین

اسید سالیسیلیک یکی از ترکیبات اولیه موجود در آسپرین است که مسئول خواص ضد التهابی آن است. این اسید همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از شامپوهای ضد شوره است.

این کار با کمک به خلاص شدن از شر پوسته پوسته شدن پوست و شل شدن پوسته ها به طوری که می توان آنها را از بین برد عمل می کند. در یک مطالعه قدیمی تر، 4 هفته ای، 19 فرد مبتلا به شوره سر از دو شامپو حاوی پیروکتون اولامین و اسید سالیسیلیک یا پیریتیون روی استفاده کردند. هر دو شامپو شوره سر را کاهش دادند، اما شامپو حاوی اسید سالیسیلیک در کاهش شدت پوسته پوسته شدن موثرتر بود.

مطالعه کوچک دیگری نشان داد که شامپو حاوی اسید سالیسیلیک – همراه با سایر مواد مانند اسید گلیکولیک و اوره – به طور قابل توجهی باعث بهبود تحریک و خارش در 10 نفر مبتلا به التهاب پوست سر شد.

برای درمان آسان شوره سر، سعی کنید دو قرص آسپرین را خرد کرده و قبل از شستن موهایتان پودر آن را به شامپوی خود اضافه کنید.

به طور خلاصه آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است، ماده ای که در بسیاری از شامپوهای ضد شوره یافت می شود. این اسید در درمان درماتیت سبورئیک و شوره سر موثر است.

 

جوش شیرین

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - جوش شیرین

جوش شیرین یک درمان سریع، راحت و در دسترس شوره سر است. اعتقاد بر این است که به عنوان یک لایه بردار ملایم برای حذف سلول های مرده پوست و کاهش پوسته پوسته شدن و خارش عمل می کند. همچنین دارای خواص ضد قارچی است که ممکن است برای درمان شوره سر مفید باشد.

یک مطالعه قدیمی‌تر اثرات ضد قارچی جوش شیرین را بر روی برخی از رایج‌ترین گونه‌های قارچی که باعث عفونت‌های پوستی می‌شوند اندازه‌گیری کرد و نشان داد که رشد قارچ‌ها را در ۷۹ درصد نمونه‌ها پس از ۷ روز کاملاً مهار می‌کند.

مطالعه قدیمی دیگری به بررسی اثرات جوش شیرین بر روی 31 فرد مبتلا به پسوریازیس پرداخت. درمان با حمام جوش شیرین پس از 3 هفته به طور قابل توجهی خارش و سوزش را کاهش داد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، زیرا یک مطالعه نشان داد که جوش شیرین تاثیری بر پسوریازیس، هیدراتاسیون پوست یا قرمزی پوست ندارد.

برای بهترین نتیجه، جوش شیرین را مستقیماً روی موهای خیس بمالید و آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید 1 تا 2 دقیقه بماند و سپس طبق معمول شامپو زدن موهایتان را ادامه دهید.

در کل جوش شیرین خواص ضد قارچی دارد و ممکن است به تسکین خارش و تحریک پوست کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

تصحیح رژیم غذایی

9 روش خانگی برای درمان مشکل شوره سر - تصحیح رژیم غذایی

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد رابطه بین رژیم غذایی و شوره سر مورد نیاز است، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که محدود کردن مصرف برخی غذاها التهاب را تسکین می دهد، که ممکن است به بهبود سلامت پوست سر کمک کند.

علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می‌دهند که اصلاحات رژیم غذایی با کنترل رشد مخمر و بهبود میکروبیوم روده از عفونت‌های قارچی جلوگیری می‌کند، که ممکن است به درمان شوره سر کمک کند.

محدودیت برخی از غذاهایی که ممکن است در درمان شوره تاثیر داشته باشد عبارتند از:

 • کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید، ماکارونی و…
 • گوشت قرمز
 • غذاهای فراوری شده
 • غذاهای سرخ شده
 • غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • علاوه بر این، برخی غذاها ممکن است باعث تشدید بیماری های پوستی مانند اگزما شوند که ممکن است به شوره سر کمک کند.

در حالی که غذاهای محرک خاص از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از رایج‌ترین آنها آرد سفید، محصولات حاوی گلوتن، و شب بو مانند بادمجان، فلفل و گوجه فرنگی هستند.

به طور کلی ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است التهاب را کاهش دهد و از عفونت قارچی جلوگیری کند، که ممکن است به درمان شوره سر کمک کند. برخی از غذاها همچنین ممکن است علائم اگزما را تحریک کنند که ممکن است باعث خارش پوست و شوره سر شود.

 

اگر روش های خانگی موثر نبود چه کنیم؟

اگرچه بسیاری از درمان‌های خانگی برای شوره سر موجود است، اما در برخی موارد ممکن است درمان اضافی لازم باشد. بسیاری از شامپوهای دارویی و درمان های پوست سر حاوی مواد ضد قارچ یا ضد باکتری هستند که برای کاهش شوره سر طراحی شده اند.

اگر این محصولات بعد از 2 تا 3 هفته اثر نکردند، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا مشخص شود که آیا شامپوها یا داروهای تجویزی دیگر مفید هستند یا خیر.

متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب داروهای ضد قارچ موضعی، کورتیکواستروئیدها و تعدیل کننده های ایمنی را برای درمان شوره سر و سایر بیماری های پوستی، مانند پسوریازیس و درماتیت تجویز می کنند.

 

نتیجه کلی

اگرچه مقابله با شوره سر مشکلی دشوار است، اما انواع داروهای طبیعی ممکن است علائم را کاهش داده و تسکین دهند. دفعه بعد که شروع به رفع پوسته‌ها کردید، چند درمان طبیعی بالا را برای حمایت از سلامت پوست سر و کاهش شوره سر به طور طبیعی امتحان کنید.

اگر این درمان ها مؤثر نبودند، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا دریابید که آیا گزینه های درمانی دیگری ممکن است برای تسکین طولانی مدت لازم باشد یا خیر.

 

منبع: healthline