سبد خرید
جمع کل:
0
تومان
ادامه فرآیند خرید
لطفا رنگ و سایز را انتخاب کنید.
باشه

وجود بَنزِن یک ماده شیمایی سرطان زا در لوازم آرایشی و شخصی

آزمایش‌های مستقل نشان می‌دهد که صدها قلم محبوب از لوازم مراقبت شخصی در ایالات متحده آلوده به بَنزِن، یک ماده شیمیایی بسیار سرطان‌زا هست، که باعث شد چندین برند بزرگ به‌طور داوطلبانه ده‌ها محصول را در ماه‌های اخیر فراخوانی کنند.

فهرست مطالب

  1. بَنزِن در کدام لوازم آرایشی و شخصی یافت شده است؟
  2. آیا برای تولید مواد آرایشی نیاز به بنزن است؟
  3. فراخوانی محصولات آلوده به بنزن
  4. واکنش تواید کننده های محصولات آلوده

بَنزِن در کدام لوازم آرایشی و شخصی یافت شده است؟

آزمایشگاه Valisure سال گذشته بنزن را در ضدعفونی‌کننده‌های دست، ضدآفتاب‌ها، اسپری‌های مو، شامپوهای خشک، نرم‌کننده‌ها، ضد تعریق‌ها، دئودورانت‌ها، اسپری‌های بدن و درمان‌های ضد قارچ شناسایی کرد. این آلودگی اغلب در محصولات آئروسل یا اسپری شناسایی شده است، برخی در سطوحی که سازمان غذا و دارو آمریکا از آن به عنوان “تهدید کننده زندگی” توصیف می کند.

دیوید لایت، مدیر اجرایی Valisure گفت: «یافته ها نشان می دهد که آلودگی بنزن گسترده است و احتمالاً در محصولات بیشتری وجود دارد که هنوز آزمایش نشده اند.»

آیا برای تولید مواد آرایشی نیاز به بنزن است؟

او گفت: «بنزن واقعاً نباید در آنجا باشد. آنچه ما می بینیم یک مشکل اساسی در تولید بسیاری از محصولات مصرفی است.» تا به امروز، این سازمان 662 مورد را آزمایش کرده و این ماده شیمیایی را در 180 یا حدود 27 درصد از محصولات پیدا کرده است.

Procter & Gamble، Bayer، CVS و Johnson & Johnson فراخوان داوطلبانه ای برای برندهای پرفروش از جمله Brut، Sure، Pantene، Herbal Essences، Old Spice، Secret، Tinactin، Lotrimin، Coppertone، Neutrogena و Aveeno صادر کرده اند. از جمله مارک‌های ضدعفونی‌کننده دست یادشده می‌توان به Art Naturals، Best Brands و Natural Wunderz اشاره کرد.

دیوید لایت به «دهه‌ها تحقیق» اشاره کرد که هیچ سطح امنی از قرار گرفتن در معرض بنزن پیدا نکرده است زیرا در سطوح بسیار پایین بسیار سمی است. وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده نوشت، این ماده شیمیایی مبتنی بر نفت “باعث سرطان”، به ویژه سرطان خون و در اندام های خون ساز می شود. همچنین نشان داده شده است که این سم به سیستم عصبی مرکزی و اندام های تناسلی آسیب می رساند.

دیوید اندروز، دانشمند ارشد مردمی، گفت: «ایالات متحده تقریباً 45 سال پیش استفاده از بنزن را به عنوان یک ماده ممنوع کرد، و تا حدودی خوب است زیرا کاملاً سمی است.»

فراخوانی محصولات آلوده به بنزن

سازمان Advocates سازمان غذا و دارو را به دلیل شکست در انجام اقدامات بیشتر برای محافظت از مردم هدف قرار داده است. این آژانس در بیانیه‌ای در ماه دسامبر گفت که در حال بررسی وضعیت است، آزمایش‌های خود را انجام می‌دهد و از شرکت‌ها خواست محصولات آلوده را فراخوانی کنند.

اگرچه آژانس فاقد صلاحیت سفارش فراخوان است و ممکن است در اختیارات قبل از بازار خود برای نیاز به آزمایش محدود باشد، Advocates از FDA می‌خواهند تا حد بنزن موجود را روشن کند، محدودیت‌های جدید قرار گرفتن در معرض را تعیین کند و آزمایش‌های بیشتری را برای محصولات در قفسه‌های فروشگاه انجام دهد. برای اطمینان از ایمن بودن آنها، به جای واگذاری آن به آزمایشگاه های مستقل. لایت گفت که سیستم FDA “واقعا فاقد بررسی مستقل است” زیرا به شرکت ها برای گزارش خود متکی است.

قوانین فدرال آمریکا اجازه می دهد که بنزن در تولید محصولات مراقبت شخصی استفاده شود و این می تواند باعث شود که این ماده خطرناک به کالاها تبدیل شود، حتی اگر به عنوان یک ماده در فهرست نشده باشد. بنزن همچنین می تواند در شرایط اضطراری، مانند بیماری همه گیر، یا اگر مزایای “درمانی قابل توجهی” داشته باشد، اضافه شود. در چنین سناریوهایی، محدودیت FDA دو در میلیون است، اما بنزن در برخی از محصولاتی که هیچ مزیت درمانی نداشتند یافت شده است.

در بیانیه ای، FDA نوشت: “به نظارت بر این موضوع ادامه می دهد” و با شرکت ها برای فراخوانی محصولات آلوده همکاری می کند. اگرچه آژانس محدودیت‌های مواجهه ندارد، اما به شرکت‌ها اطلاع می‌دهد که «حلال‌هایی مانند بنزن نباید در ساخت مواد دارویی، مواد کمکی یا محصولات دارویی به دلیل سمیت غیرقابل قبولشان استفاده شوند».

واکنش تواید کننده های محصولات آلوده

برخی از شرکت ها از قوانین و شکاف های گیج کننده برای کم اهمیت جلوه دادن این مشکل استفاده کرده اند. جانسون اند جانسون که در ماه ژوئیه کرم‌های ضد آفتاب را فراخوانی کرد، گفت: «انتظار نمی‌رود قرار گرفتن روزانه در معرض بنزن در این محصولات ضد آفتاب آئروسل در سطوحی که در آزمایش‌های ما شناسایی شده‌اند، عواقب نامطلوبی برای سلامتی داشته باشد».

بیانیه این شرکت توسط FDA در وب سایت خود منتشر شد، اگرچه دانشمندان آژانس در تجزیه و تحلیل ماه جولای که توسط Consumer Reports به دست آمد دریافتند که کرم ضد آفتاب آلوده به بنزن “خطر تهدید کننده ای برای زندگی” دارد.

نحوه ورود بنزن در محصولات در برخی موارد کمی رمز و راز باقی مانده است. شرکت‌ها ادعا می‌کنند که آن را به فرمول‌های خود اضافه نمی‌کنند، و FDA این نظریه را مطرح کرد که احتمالاً در عوامل غلیظ کننده، نگهدارنده‌ها، پیشرانه اسپری یا اتانول آلوده است.

در بسیاری از موارد، Valisure دریافت که یک دسته از یک محصول حاوی بنزن است در حالی که دسته دیگر از همان محصول حاوی بنزن نیست. که پیچیدگی ها و عدم نظارت در زنجیره های تامین جهانی که محصولات مراقبت شخصی تولید می کنند را برجسته می کند. لایت گفت، پیشرانه‌ای مانند بوتان که در مراحل اولیه تولید پالایش می‌شود، در سفر خود از مواد خام به ضدآفتاب روی قفسه، «ده‌ها دست مختلف» را لمس می‌کند، اما هیچ‌کس بنزن را تشخیص نداد.

Valisure اغلب بنزن را در اسپری‌های بدن یافت می‌شود که شامل دئودورانت‌ها و ضد تعریق‌ها می‌شود: تقریباً نیمی از 108 محصول از 30 مارک مختلف حاوی آن بودند. بالاترین سطوح در Sure، Old Spice، Secret، Equate، Right Guard، Tag و Brut یافت شد.

Valisure نزدیک به 300 کرم ضد آفتاب یا محصول پس از آفتاب را آزمایش کرد و سطوح قابل تشخیص را در 77 یا حدود 27 درصد از نمونه ها یافت. در میان آنهایی که بالاترین سطح را داشتند Neutrogena، CVS، Sun Bum، Raw Elements و Banana Boat بودند. اگرچه مشخص شد که کرم ضد آفتاب اسپری شده اغلب آلوده است، اما این ماده شیمیایی در لوسیون ها و ژل ها نیز شناسایی شد.

تجزیه و تحلیل ضدعفونی‌کننده دست Valisure بالاترین سطوح بنزن را در مارک‌های کوچک نشان داد که با افزایش تقاضا برای محصول افزایش یافت. از 260 نمونه از 168 برند فروخته شده در آمازون، داروخانه ها و فروشگاه های جعبه مانند تارگت، 44 نمونه یا حدود 17 درصد دارای سطوح قابل تشخیص بنزن بودند. محصولاتی از نام‌های خانوادگی مانند Purell و Suave حاوی این ماده شیمیایی نیستند.

TPC Hot Acquisition که مالک Brut and Sure است، در بیانیه دسامبر خود نوشت: «تا به امروز، هیچ گزارشی از عوارض جانبی مرتبط با این فراخوان گزارش نشده است. این فراخوان داوطلبانه از روی احتیاط فراوان انجام می شود.

با این حال، تقریباً غیرممکن است که از نظر قانونی ثابت کنیم که یک ماده شیمیایی خاص باعث بیماری شده است، و اندروز خاطرنشان کرد که بنزن دارای دوره تأخیر 10 تا 15 سال است. او گفت: “فاصله زمانی بین قرار گرفتن در معرض و سرطان می تواند یک دوره زمانی طولانی باشد.”

 

منبع: گاردین